Yóguji!

05.01.2017

To poslední, co se mi v zimě chce, je dodržovat správnou životosprávu a cvičit. (Ano, podobné je to v létě, v období hojnosti zmrzliny, pizzy a čtení na dece pod stromem.) Na druhou stranu, je to vcelku osvědčená cesta, jak zimou projít relativně zdravá a v dobré náladě.

Je to asi tak rok nazpátek, kdy jsem absolvovala první lekci (hatha) jógy. S obavou, že budu muset praktikovat vtahování břicha s následným vlněním a ještě se u toho tvářit mysticky, jsem si půjčenou karimatku položila pěkně do kouta. Ale žádné podobné atrakce se nekonaly, skvěle jsem si protáhla záda a vůbec všechny svaly, o jejichž existenci jsem do té doby neměla ani okrajové tušení. Na konci hodiny, která utekla jako voda, jsem se šťastně (dost možná trochu pitomě) usmívala a bylo mi všehovšudy tak dobře, že jsem se hned objednala na další lekci. Vyplatilo se vyzkoušet víc lektorů, a tady denní dobu cvičení.

Hatha jóga ale nejsou jenom "prostocviky" (asány - pozice těla), ale taky cvičení dechu (pránájáma) a zklidnění mysli - meditace. Pro mě je jóga čas, kdy mám pocit, že pečuju nejen o své tělo, ale i o nehmotnou stránku sebe sama. (Ano, možná by stačilo udělat dvacet dřepů a pak se pomodlit, ale stejné to nebude.)

Měla jsem obavu, že mě budou rušit řeči typu "energie vstupuje... / meridián se otvírá... / prána tohle, prána tamto", ale vlastně je to do sebe tak dobře zapadající a ucelený systém, že je dobré jógu aspoň vyzkoušet a potom hodnotit. Jóga není pro naši kulturu záležitostí tradiční, někdo dokonce tvrdí, že se v západní společnosti jóga příliš přeceňuje, protože je to pro nás jen módní kratochvíle, ale na druhou stranu člověk je člověkem stejně v Praze jako na druhém konci světa, se svaly i duchem a duší.

Když se to vezme kolem a kolem, cílem jógy je očista ducha a těla (tedy vlastně to pořád dokola opakované "zlepšení mentálního a fyzického zdraví"). Super je, když se jóga stane pozváním k poznání duchovní stránky našeho života, uvědomění si sebe sama, svých hranic, pocit "být sám se sebou a mít na sebe čas" a zároveň vědomí, že jsme součástí celku (jogíni tomu říkají paramátman), tedy jakéhosi univerzálního bytí (které už potom nazýváme individuálně - třeba Bůh, ale i jinak a je to tak v pořádku.)

Apoštol Pavel píše v 1. listě Korintským: Či snad nevíte, že vaše tělo je chrámem Ducha svatého, který ve vás přebývá a jejž máte od Boha?

To je pro mě jasná instrukce, že i o tělo se mám koukat starat tak, aby v něm duch vůbec chtěl přebývat. Aby tam duch nebyl nasucho, je docela príma si po lekci jógy dát třeba ovocno-zeleninovou šťávu. Osvědčila se kombinace:

  • šťáva z jedné omyté salátové okurky (odšťavňuji i se slupkou)
  • šťáva z 1 cm zázvoru (radši oloupu)
  • pár kapek limetky

Cvičit jógu chodím do Yogacentra v Holešovicích, mohu vřele doporučit. Pobočku mají i v Ďáblicích.


... "Mistře, jak mám nalézt v této hlučné době klid?" "Hele, drž hubu a frézuj."

Jak hledáte klid Vy? Chodíte cvičit jógu?