Zpověď farářky

27.10.2023

Moje "cesta ke ke zpovědi" trvala téměř deset let. Přestože jsem věděla, že se na ni jednou budu muset vydat, odkládala jsem to.

Kniha Zpověď farářky vznikala déle a řekla bych i bolestněji než Deník farářky. Svůj cíl moje zpovídání splnilo, odevzdala jsem své myšlenky a upřímným pokáním jsem dosáhla úlevy, která je s tím vším spojena.

Lidé se odedávna chodí vyzpovídat z toho, co je nejen trápí, ale také spoutává pocitem viny. Až nakonec i já přicházím s odhodláním se ke svým myšlenkám a činům před Bohem přihlásit, vyjádřit nad nimi lítost a také rozhodnutí chyby neopakovat. V tomto ohledu mám čeho litovat.

Třeba toho, že jsem nikdy dřív nesebrala odvahu odpovídat na některé otázky po pravdě, nebo toho, že jsem mnohokrát překročila hranici vyčerpání, sloužila v nemocná, ve dne v noci, a ještě jsem se u toho tvářila, že tohle je pravé hrdinství. Není.

Kniha se nakonec stává mým coming outem. Mojí odpovědí na otázku zdali "Může být člověk vinen láskou?" Zítra nebudu jinou farářkou, než jsem byla včera. A přesto jsem se dlouhou dobu v noci budila s obavou, co bude dál. Tenhle pocit strachu mě nespoutal, nakonec mi zas a znova dodal sílu posunout se, být víc tím, kým doopravdy jsem. Navíc - nejsem na to sama, mám po svém boku milovanou ženu.

Nekonečné hodiny modliteb, promýšlení, naděje, ale i obav, stresu a bolesti jsem přetavila v slova, která si budete moci přečíst. Všechna témata krouží okolo otázky - kým to vlastně jsem? Schovaná za svařovací kuklou, se dotýkám světla Boží i lidské lásky, která není zvenku vidět. Zvu čtenáře k tomu, aby šli cestou rozpomínání se na pravdu se mnou.

V knize rozbaluji symbolickou krabici s nálepkou "křehké, neklopit" a postupně se snažím upřímně vyrovnat s jejím obsahem. Věnuji se celkem osmi tématům -

píšu o tanci, naději, lásce, poznání, modlitbě, pocitu viny, ženství a křehkosti.

Přála bych si vytvářet v církvi, a obecně ve společnosti, prostředí a klima vzájemného respektu. Pokud by můj příběh pomohl někomu dalšímu cítit přijetí, potom tohle všechno splnilo svůj smysl.

Knížku si můžete objednat tady a najít ji můžete v mnoha knihkupectvích a taky knihovnách.