Pětkrát přežít zimu

11.02.2017

Pro někoho je novým začátkem až jaro, já chystám a plánuju už od zimy. Leden poměrně lehkovážně strávím nad knihami, to je taky jeden z mála důvodů proč je zima vážně skvělá - zásoby knih od ježíška jsou pořád dostatečné. Ale únor si taky žádá svou náplň.

Pokračujte ve čtení a vzdělávání

Čtenářské tempo nastavené v lednu, je vhodné udržet i v únoru. Neb v březnu může přijít jaro a večery u lampy vystřídá nadšené lítání po venku. (No, v mém případě spíše ne, ale co kdyby.) Člověk ovšem nemůže (a nechce) číst všechno, a tak jsem do nového roku vstoupila ve vybrané společnosti. Odtrhnout se nemůžu od Obrázků z moderních československých dějin. Zjistila jsem, že krom dějin církve od dávnověku, nevím z historie kloudně nic, a obzvlášť neznalost českých dějin mi způsobovala pocit trapné nedostačivosti jak ve společnosti, tak před sebou samou. Jistě, je to čtivo pro děti od 12 let, ale jako odrazový můstek a ověření mého (ne)přehledu naprosto stačí.

Díkybohu za CHAI

Čtení na sucho není taková zábava. Na zahřátí u severské detektivky se hodí Masala Chai nebo Yogi čaj. Je to kořeněný indický nápoj, jehož složení vychází ze starých textů ajurvédy. Připravuje se v hrnci na sporáku, ale lze koupit i línou variantu v nálevovém sáčku (což teda není úplně ono, ale lepší než nic popř. pumpičkou přes ohryzek). Kardamom, zázvor, hřebíček, skořice, pepř bílý a černý čaj povzbudí a zahřeje, sladí se buď medem (ale to až na závěr) nebo cukrem. Kdo vaří chai místo svačiny, přidá trochu mléka.

Hot yoga

Leze zimní lenivost na mozek? Možná! Protažení ruku v ruce s důkladným zahřátím lze absolvovat na lekci hot jogy, která se cvičí v místnosti se zvýšenou vlhkostí vzduchu a teplotou 38-42°C (to je jako nic pro ty, kteří mají rádi horké léto). Je šikovné mít speciální podložku, na které nekloužou ruce a nohy. Mikinu s klidem nechte doma.

Zabalit do vlny

Farářská (zimní) nezbytnost na pět? Jistě, Bible v kožichu taky, ale hlavně fusky! Nikoliv ledajaké, ale pořádné vlněné ponožky. Jestli mě něco služba v barokním kostele s výškou "stropu" okolo 35 metrů naučila, je to "jak přežít téměř bez hnutí hodinu při teplotě okolo tří až pěti stupňů Celsiovy stupnice". Od spodu vzato: boty na důkladné podešvi (nutno zachovat jistou eleganci, ale jsou i tací, kteří mají pod talárem sněhule), běžkařské vlněné ponožky, případně punčocháče, kalhoty s příměsí vlny, popř. machestrův vynález, v mrazech nejtužších i jégrovo spodní prádlo, funkční tílko, Icebreaker triko (aby se pak člověk nestyděl zase svléct), svetr, někdy ještě jeden svetr. Mé vlasaté kolegyně to moc neřeší, ale my, se střihem vlasů chlapce školou povinného, nosíme liturgickou pokrývku hlavy zvanou biret. (Ne, bidet vskutku ne.)

Urovnat, protřídit, vyhodit

Prý čurbes na stole značí kreativitu. Jenže v jistém stádiu už také neschopnost cokoliv najít, vyřešit a dýchat. Zima je jako stvořená pro očistný rituál. Je jedno jestli budete dělat pořádek v kredenci, v šatníku, na stole nebo v životě. Prostě se do toho pusťte. Třiďte (3ďte) na 3 hromádky: vyhodit, rozmyslet, ponechat (a uklidit na své místo). Jakmile se do toho pustíte a kousek po kousku se prohrabete alespoň jednou policí nebo skříní, přijde odměna v pocitu úlevy (a taky možná nejdete něco, s čím už jste se rozloučili). Věci se rozhýbají a možná se něco uvolní a posune i v životě.

A jaké jsou Vaše osvědčené recepty na přežití zimy?