Na papíře

30.08.2021

Na kraji roku 2017 jsem zveřejnila své první blogové příspěvky. Trošku s hrůzou, co budu dělat ve chvíli, kdy si je najdou a přečtou lidi. Sestry, bratři, znání i neznámí. S Bohem jsem to měla "vyříkané", ale v církvi nikdo netušil, že píšu veřejný deníček o laku na nehty, který ladí s barvou kalicha na taláru.

Hledala jsem tenkou hranici toho, o čem je vhodné psát a o čem už nikoliv. Nenašla jsem ji. A tak jsem prostě psala. O blogu Deník farářky se začalo k mému překvapení docela brzy vědět v církvi, ale hlavně mimo ni. Nevěřila jsem vlastním očím, když mě pozvali do DVTV anebo když vyšly první rozhovory v časopisech.

Dneska, když tohle píšu, sedím v šatně číslo 105 v České televizi, v róbě v barvě vanilkové zmrzliny a v pantoflích s myškou Minnie a čekám, až bude čas jít natáčet znělku Star Dance.

Tenkrát, před víc než deseti lety, všechno začalo u veršů z biblické knihy Kazatel. "Všechno má svůj čas." Ano, má. Jen já jsem si po nějaké době zvykla, že podle svého přísného metru nebudu nikdy dost připravená, naučená, dokonalá. Víc je pro mě nakonec opravdovost. Může to znít jako rezignace, ale opak je pravdou. Teď a tady, to jsem já.

Takovou jsem si vysnila knihu Deník farářky. Od prvního setkání s optimistickou Romanou Jarolínovou, díky které jsem uvěřila, že mé texty by snad vážně mohl někdo číst, po měsíce práce skvělé editorky Hanky Vildové a mnoho hodin neuvěřitelné kreativity Moniky Pavlovičové, která dokázala z deníku neudělat "holčičí čtení". Na obálce je grafika z fotek Petra Weigla. Ten mimo jiné stál za foťákem i u mého prvního focení do barevného magazínu. Makeup vytvořila Martička Korousová a pomohla mi cítit se ve své kůži. No a v neposlední řadě jsem vděčná za konzultace Davida Macka, který byl k mým textům podezřele nekritický. Pokud si pořídíte audioverzi knihy, uslyšíte ji v podání úchvatné Terezy Kostkové, které jsem za mnohé vděčná.

A Ty, slitovný Bože, jsi slyšel můj smích a víš o každé slze...

Vy všichni, kteří jste se na knize podíleli zdálky i velmi nablízko, jste mi pomohli zas a znova uvidět smysl mojí služby lidem a Bohu, dali jste mi pevnou půdu pod nohama a neskonalou důvěru. Moc si toho považuju.

Bez pozemských rodičů a mých milovaných by to také nebylo ono! Děkuju!

A bez vás - milí čtenáři - by ovšem nebylo vůbec nic! Děkuji vám všem z hloubi svého srdce.

Knížka vyjde v půlce září 2021. Už teď ji lze objednat v předprodeji na Albatros Media s poštovným zdarma při zadání kódu FARARKA.

"Uvedení v život" proběhna ve čtvrtek 30. září 2021 v Knihovně Václava Havla, v Ostrovní 13. Přivítá nás ředitel knihovny, pan Michael Žantovský, a dočkáte se i dalších milých setkání. Těším se na Vás.

S láskou a vděčně,

mv.